تبلیغات
مطالب جذاب و خواندنی - داستان آهنگر
مطالب جذاب و خواندنی
آهنگری پس از گذراندن جوانی پر شر و شور،تصمیم گرفت روحش را وقف خدا کند.سالها با علاقه کار کرد به دیگران نیکی کرد،اما با تمام پرهیزکاری در زندگیش چیزی درست به نظر نمی آمد حتی مشکلاتش مدام بیشتر می شد.یک روز عصر، دوستی که به دیدنش آمده بود و از وضعیت دشوارش مطلع شد، گفت: «واقعا عجیب است. درست بعد از این که تصمیم گرفته‌ای مرد خداترسی بشوی، زندگی‌ات بدتر شده، نمی‌خواهم ایمانت را ضعیف کنم اما با وجود تمام تلاش‌هایت در مسیر روحانی، هیچ چیز بهتر نشده».
آهنگر بلافاصله پاسخ نداد: او هم بارها همین فکر را کرده بود و نمی‌فهمید چه بر سر زندگی‌اش آمده.
اما نمی‌خواست دوستش را بی‌پاسخ بگذارد، شروع کرد به حرف
زدن و سرانجام پاسخی را که می‌خواست یافت. این پاسخ آهنگر بود:
«در این کارگاه، فولاد خام برایم می‌آورند و باید از آن شمشیر بسازم. می‌دانی چه طور این کار را می‌کنم؟ اول تکه‌ی فولاد را به اندازه‌ی جهنم حرارت می‌دهم تا سرخ شود. بعد با بی‌رحمی، سنگین‌ترین پتک را بر می‌دارم و پشت سر هم به آن ضربه می‌زنم، تا این که فولاد، شکلی را بگیرد که می‌خواهم. بعد آن را در تشت آب سرد فرو می‌کنم، و تمام این کارگاه را بخار آب می‌گیرد، فولاد به خاطر این تغییر ناگهانی دما، ناله می‌کند و رنج می‌برد. باید این کار را آن قدر تکرار کنم تا به شمشیر مورد نظرم دست بیابم. یک بار کافی نیست».
آهنگر مدتی سکوت کرد و ادامه داد:
«گاهی فولادی که به دستم می‌رسد، نمی‌تواند تاب این عملیات را بیاورد. حرارت، ضربات پتک و آب سر، تمامش را ترک می‌اندازد. می‌دانم که این فولاد، هرگز تیغه‌ی شمشیر مناسبی در نخواهد آمد».
باز هم مکث کرد و ادامه داد:می دانم که خدا دارد مرا در آتش رنج فرو می برد.ضربات پتکی را که بر زندگی من وارد کرده پذیرفته ام و گاهی به شدت احساس سرما می کنم،انگار فولادی باشم که از آبدیده شدن رنج می برد.اما تنها چیزی که می خواهم این است:

خدای من از کارت دست نکش تا شکلی را که تو می خواهی به خود بگیرم.با ر روشی که می پسندی ادامه بده،هر مدت که لازم است،ادامه بده امام هرگز مرا به کوه فولادهای بیهوده پرتاب نکن.


نوشته شده در شنبه 10 بهمن 1388 ساعت 09:56 ق.ظ توسط Niloufar نظرات | |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت